شرکت اندیشه نگار پارس پیشرو در مشاوره، طراحی، ساخت و تامین تجهیزات دیتا سنتر های کشور

 

با آغاز دهه 70 و سرعت یافتن سازندگی کشور، شرکت " اندیشه نگار پارس " نیز بنیان گذارده شد. تأسیس این شرکت در سال 1372 برخاسته از درك نیاز کشور به خدمات نوین انفورماتيك و بهره‌ مندی از فناوری های روز دنیا براي ارتقاء سطح بهره وري دستگاه ها و سازمان هاي تخصصی کشور در زمینه دانش IT بوده است.

طی دو دهه گذشته، علیرغم کليه تحریم هاي ناعادلانه وضع شده علیه ملت ایران، این شرکت همگام با توسعه فناوری اطلاعات در کشور، به عنوان يكي از فعالین بخش خصوصی، موفق گردیده تا با بررسی راهکارهای مختلف به همكاري با بزرگترین و تاثیرگذار ترین کمپانی هاي فعال در صنعت طراحی و ساخت مراکز داده ( دیتاسنتر ) پرداخته و نیازهای کشور در اين زمینه را در حد مطلوبی تامین نماید.

در واقع با تجدید حیات صنایع مختلف در نیمه دوم دهه 70 و اتخاذ راهبرد های نوین در دستگاه ها و سازمان های بخش خصوصی و دولتی و متعاقب آن نیاز به تولید و پردازش حجم انبوهی از اطلاعات، رویکرد های شرکت نیز مواجه با تغییرات اساسی گردید. این تغییرات با درک تحولات آتی در خصوص بانکداری نوین و آغاز به کار بانکداری الکترونیک ما را به سمت ارتقاء به منظور آمادگی برای طراحی و ساخت مراکز داده ( دیتاسنتر ) مدرن رهنمون ساخت و با توجه به همین عنصر آینده نگری بود که شرکت توانست خود را به عنوان یکی از نخستین فعالین در زمینه ساخت، طراحی و پیاده سازی مراکز داده ( دیتاسنتر ) در کشور معرفی نماید.

حضور پررنگ شرکت اندیشه نگار پارس در این حوزه :

شرکت اندیشه نگار پارس طی سال های گذشته با بهره گیری از استاندارد های رایج در این حوزه نظیر استاندارد BICSI,  نسبت به ساخت مراکز داده ( دیتاسنتر ) قابل اطمینان و معتبر اقدام و تلاش کرده تا سرمایه گذاری سازمان های مختلف را در حوزه IT به حداکثر برساند.

 این طراحی در ابتدا با فرایند های توسعه ساختمانی آغاز و سپس شامل تلاش هایی در سراسر تخصص های مختلف از جمله مخابرات، برق، معماری و ... شده است. این شرکت با استناد بر استاندارد های بین المللی از جملهTIA-942   و نیز با شناخت کامل هر یک از اجزای دیتاسنترها و سیستم های مورد پشتیبانی از آنها نسبت به برنامه ریزی، طراحی و اجرا  برای افزایش قابلیت اطمینان، در دسترس بودن منابع و پشتیبانی حداکثری از تکنولوژی های نوین آینده اقدام می کند.

 

طراحی و اجراء زیرساخت فیزیکی دیتاسنتر ها :

طراحی دیتاسنتر از حساسیت بسیار بالایی برخودار بوده و نیازمند بررسی ‌های دقیق و کارشناسانه و در نظر گرفتن فاکتورهای متعدد و خاص هر سازمان جهت طراحی این مراکز می‌ باشد. در حال حاضر مجموعه اندیشه‌ نگار پارس در راستای راه ‌اندازی مراکز داده، خدمات ذیل را طبق مشخصه های هر سازمان به مشتریان خود ارائه می‌ نماید:

  • نوع Application های به کار گرفته شده
  • تعداد کاربران
  • قابلیت توسعه پذیری Expendability
  • مقیاس ‌پذیری Scalability
  • امنیت
  • مدیریت پذیری Manageability
  • قابلیت اطمینان Reliability
  • میزان در دسترس بودن سرویس Accessibility
  • توانایی ‌های فنی تیم کارشناسی

قطعا بی توجهی و عدم شناخت و نبود تجربه کافی در طراحی مراکز داده سبب خسارات زیان باری نظیر شکست هزینه های سازمان، منسوخ شدن زود هنگام ساختار و عدم دسترس پذیری کامل برای سازمان ها خواهد شد. به همین دلیل طراحی این گونه مراکز نیازمند داشتن تجربه و دانش بالایی در این زمینه می‌ باشد.

همانطور که ذکر شد، تنها استفاده از تجهیزات پیشرفته برای پیاده ‌سازی یک مرکز داده مطمئن کافی نیست و عوامل مختلفی مانند سیستم های کابل ‌کشی ساخت یافته، سیستم برق و ژنراتور ها، سیستم های تهویه، سازه‌ مقاوم، سیستم های اطفاء حریق و ... نقش بسزایی در ایجاد اطمینان و ضمانت کارکرد یک مرکز داده ایفا می ‌نمایند. برای اثبات این موضوع کافی است تنها لحظه ای خطرات بلایای طبیعی و مشکلات متعددی نظیر آتش سوزی، قطعی برق و ...  که یک مرکز داده را تهدید می‌ نماید، تصور نمود. به همین دلیل کلیه استانداردهای مربوط به طراحی ساختار فیزیکی طراحی مرکز داده در استاندارد هایی نظیر TIA942 به صورت دقیق مطرح و مورد بررسی قرار گرفته ‌است.

اندیشه نگار پارس هم اکنون با بکارگیری مجربترین نیروهای فنی و نظارت دقیق بر کار آنها توان انجام کلیه مراحل طراحی و ساخت ساختار فیزیکی مرکز داده شامل مقاوم ‌سازی بنا و مقاومت در برابر زلزله ‌،سیستم های تهویه هوا، سیستم اطفاء حریق، درب های ضد حریق و ضد انفجار، دوربین ‌های کنترلی، سیستم‌ های کنترل تردد، سیستم روشنایی، سیستم خنک کننده، سیستم برق شهری، UPS  و ژنراتور، چاه ارت، شبکه و ... را مطابق با استاندارد بین ‌المللی TIA942 دارا می باشد.

 

گزارش تصویری اندیشه نگار پارس